Bugünkü yazımızda Microsoft’un 365 üzerinde zorunlu hale getireceği iki aşamalı doğrulama (two-step verification) seçeneğinin önemini ve kolaylığını paylaşacağız.

Microsoft’un uzun zamandır şifre değiştirmenin güvenlik açısından önemli olmaktan çıkıp kullanıcıların daha bulunabilir şifre vermesinden dolayı daha güvensiz hale geldiğini savunur olmuştu ve şifre değişikliğinin önemsiz olduğunu vurgulamaya başladı, bu sebepten ötürü iki aşamalı doğrulamayı zorunlu kıldı bu sayede şifrenizi değiştirmeye gerek kalmadan SMS veya Authenticator uygulaması ile girişlerimizi güvence altına alabileceğiz.

İki aşamalı doğrulama nedir?

İki aşamalı doğrulama, Microsoft hesabınızda başkaları tarafından oturum açılmasını zorlaştırarak hesabınızı korumanıza yardımcı olur. İki farklı kimlik biçimi kullanır: Parolanız ve bir iletişim yöntemi (güvenlik bilgileri olarak da bilinir). Başka biri parolanızı bulsa bile, güvenlik bilgilerinize erişimi olmaması durumunda bu kişi durdurulur. Bu nedenle, tüm hesaplarınız için farklı parolalar kullanmanız da önemlidir.


İki aşamalı doğrulamayı açma

Güvenlikle ilgili temel ayarlar sayfasına gidin ve Microsoft hesabınızla oturum açın.

Diğer güvenlik seçenekleri’ni seçin.

İki aşamalı doğrulama altında, bu özelliği açmak için İki aşamalı doğrulamayı ayarla’yı veya seçin.

Yönergeleri izleyin.