Bilindiği üzere, Sigortacılık Verilerinin Genel Veri Tabanına Kayıtlanmasına İlişkin Genelge (2023/24) ile Sigorta Acenteleri kullanıcılarına acentenin kurumsal uzantılı eposta adresi kullanımı yükümlülüğü getirilmiş bu konudaki denetimin Birliğimiz sorumluluğunda olduğu ifade edilmiştir.
Bu çerçevede, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumundan söz konusu uygulamanın ne zaman başlaması gerektiği hususunda görüş talep edilmiş olup adı geçen Kurumun 10.10.2023 tarihli ve E97354901-010.06.02-2531579 sayılı yazısında özetle, yeni acenteler için kurumsal e-posta adresi kullanımının hemen, Levhaya kayıtlı mevcut acenteler içinse Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin (SBM) yayımlayacağı takvim çerçevesinde başlanılması gerektiği ifade edilmiştir. Bu kapsamda, SBM tarafından hazırlanan kılavuz ekte iletilmekte olup söz konusu kılavuzda 29 Mart 2024 tarihi itibariyle Levhaya kayıtlı mevcut acentelerin Yetkili Kullanıcı e-posta adresi uzantısına uygun olmayan Alt Kullanıcıların hesaplarının SBM sistemlerinde pasife alınacağı ifade edilmiştir.
Bu kapsamda, Levha kayıtlı sigorta acentelerinin en geç 29 Mart 2024 tarihine kadar kurumsal uzantılı e-posta adresi edinmeleri, söz konusu e-posta adresini Levha bilgilerine kaydettirmeleri ve SBM'de tanımlı alt kullanıcılarının e-posta adreslerini kurumsal uzantılı e-posta adresi ile uyumlu hale getirerek SBM sisteminde güncellemeleri gerekmektedir.

Sigorta Acenteleri için Kurumsal E-Posta Adresi Zorunluluğu Geldi

Sigorta sektörü, müşteri bilgilerinin güvenliği ve profesyonellik açısından önem taşır. Bu nedenle, sigorta acenteleri için kurumsal e-posta adresi kullanımı artık zorunlu hale geldi. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:


Neden Kurumsal E-Posta Adresi Kullanmalısınız?

Profesyonellik: Kurumsal e-posta adresi, işletmenizin profesyonel bir imaj sergilemesini sağlar. Müşteriler, güvenilir bir sigorta acentesi ile çalışmak istediklerinde, kurumsal bir e-posta adresi görmek isterler.

Güvenlik: Kurumsal e-posta adresleri, kişisel e-posta adreslerine göre daha güvenlidir. Şifreleme ve diğer güvenlik önlemleri, müşteri bilgilerinin korunmasına yardımcı olur.

Marka Bilinirliği: Kurumsal e-posta adresi, işletmenizin markasını yansıtır. Müşteriler, markanızı daha iyi tanıyabilir ve hatırlayabilir.


Kurumsal E-Posta Adresi Nasıl Alınır?

  • Alan Adı Seçimi: İlk adım, işletmeniz için bir alan adı seçmektir. Örneğin, “sigortaabc.com” gibi. Alan adı seçiminde de sizlere destek oluyoruz. 
  • E-Posta Hizmet Sağlayıcısı Seçimi: Alan adınızı kullanarak e-posta hizmet sağlayıcısı olan Exchange Online planlarına ücretsiz geçiş desteğimizden faydalanın.
  • Kurulum ve Yönetim: Microsoft yönetim panelinde gerekli ayarları yaptıktan sonra E-posta hesaplarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. İşletmeniz için gerekli sayıda e-posta adresi oluşturabilirsiniz. Yıllık lisanslama ile kullanıcı başına ücretlendirilirsiniz.

Yasal Zorunluluk

Türkiye’de, kişisel verilerin korunması kanunlarına göre, sigorta acenteleri müşteri bilgilerini güvenli bir şekilde saklamak zorundadır. Kurumsal e-posta adresi kullanımı, bu yasal zorunluluğun bir parçasıdır.

Sigorta acenteleri için kurumsal e-posta adresi kullanımı, işletmenizin güvenilirliğini artırır ve müşteri bilgilerinin korunmasına yardımcı olur. Bu nedenle, hızla bir kurumsal e-posta adresi almanız önemlidir.

Kurumsal e-posta genel olarak işletmenize bağlı bir e-posta adresidir. Genellikle işletmenizle aynı alan adını paylaşır; yani @gmail.com veya @hotmail.com gibi ücretsiz e-posta uzantıları yerine @sirketadiniz.com uzantısı kullanılır. E-postanız da kendi alan adınızı kullanmak, müşterilerin size ulaşmasını daha kolay hale getirir ve marka tutarlığınızı korumanızı sağlar. Fakat kurumsal e-posta hesabınızı işletme adınızla aynı yapıp yapmamak tamamen size kalmış bir karardır.

Sigorta acentelerine özel kurumsal e-posta’ da ise durum bu şekilde değildir.

Genelge kapsamında sigorta acentelerinin kullanması gereken kurumsal e-posta, acente unvanı ile aynı olmalıdır. Yani acente ünvanınız A Sigorta  ise, kurumsal e-posta’nız da [email protected] olması gerekir. 

Eğer alan adınız yok ise,

Eğer sizde bir sigorta acentesi iseniz, acentenize uygun kurumsal e-posta almak için bize ulaşın.

Tel : 0216 771 4622

E-posta : [email protected]